Leasing czy najem

Mogę udowodnić wyższość najmu nad leasingiem lub na odwrót. Ale nie o to chodzi – chodzi o to, żebyś dobrze wybrał.

Często słyszę pytanie: co jest lepsze, co się bardziej opłaca – leasing czy najem? Jednoznacznej odpowiedzi nie ma… Wiele zależy od tego jakie masz plany i możliwości finansowe oraz jak chcesz zorganizować użytkowanie samochodu i na jaki okres chcesz się z nim związać.

Leasing operacyjny praktycznie ogranicza się wyłącznie do finansowania samochodu. Wszelkie kwestie związane z bieżącą obsługą jak np. przeglądy i naprawy oraz ubezpieczenie komunikacyjne będą Cię obciążać w okresie eksploatacji samochodu. Będzie to obciążenie zarówno w sensie organizacyjnym jak też finansowym.

Wynajem długoterminowy to też jest leasing, ale z dodaną częściową lub pełną obsługą – „full service leasing”. W tym najbogatszym wariancie miesięczna rata zawiera nie tylko finansowanie, ale również: przeglądy okresowe i naprawy eksploatacyjne, ubezpieczenie komunikacyjne wraz z likwidacją szkód, opony zimowe wraz ich przechowaniem i sezonową wymianą, samochód zastępczy, kartę paliwową a nawet obsługę door to door. 

Stałość i przewidywalność rat w najmie długoterminowym jest jego niezaprzeczalnym atutem. Kolejnym jest niższa niż w tradycyjnym leasingu rata finansowa. Wynika to stąd, że raty nie pokrywają całej wartości zakupu pojazdu, a jedynie koszt równy utracie wartości samochodu od momentu zakupu, do chwili zakończenia umowy. Wartość końcowa pojazdu jest określana przy podpisaniu umowy najmu, a po zakończeniu kontraktu nie musisz zajmować się odsprzedażą samochodu na rynku wtórnym.

Moim zdaniem najem długoterminowy to wyższa forma leasingu. Oto jakie właściwości posiada oferowany przez nas program Renault/Dacia Business Plan:

Umowa najmu zawierana jest na okres 2-3 lata (samochody dostawcze) lub 2-4 lata (samochody osobowe)

Maksymalny przebieg to 160 000 km

Wkład własny jest możliwy, ale zwykle nie jest wymagany

Rata serwisowa obejmuje wymianę oleju, przeglądy i kontrole w odstępach przewidzianych przez producenta, wymianę lub naprawę wadliwych lub zużytych części mechanicznych w ramach gwarancji i poza nią

Samochód zastępczy

W programie Renault/Dacia Business Plan wartość samochodu po zakończeniu kontraktu jest z góry określona. Samochód można po prostu oddać (wariant najczęściej wybierany przez klientów) ale też można go wykupić.